2016-07-25

Kiedy zagraniczny VAT jest przychodem, a kiedy kosztem?

O ile sprzedaż towarów i usług na terenie jednego kraju opiera się na w miarę prostych zasadach, eksport usług za granicę może przyczynić się do powstawania problemów np. z ustaleniem czy zagraniczny VAT jest przychodem, czy kosztem uzyskania przychodu.

Różne interpretacje

Obie grupy interesów (organy podatkowe oraz podatnicy) posiadają osobne interpretacje przepisów. Zdaniem przedsiębiorców podatek naliczony za granicą powinien być uznawany za koszt. Fiskus z kolei uważa, że podatek jest on kosztem niezależnie od tego, czy firma go opłacająca wystąpiła o zwrot, czy też nie. Jeśli zaś zostanie on zwrócony, należy zaliczyć go do przychodów. Pikanterii całej sytuacji dodaje fakt, że zdaniem trzeciej strony reprezentowanej przez sądy administracyjne (np. wyrok z 4 lipca 2013 roku o sygnaturze akt II FSK 1545/11), które uważają, że zagraniczny podatek może być kosztem, ale tylko wtedy jeśli podatnikowi nie przysługuje odliczenie, ani uzyskanie zwrotu za granicą. W przeciwnym wypadku nie może on zaliczać powyższej daniny do kosztów uzyskania przychodu.

Różne definicje

Powyższy problem z wypracowaniem jednolitego stanowiska związany jest z różnego rozumienia zagranicznego podatku. Przedsiębiorca, rozliczając się z zagranicznych transakcji i chcąc zaliczyć podatek zapłacony w kraju członkowskim może powołać się na art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o CIT, który jasno mówi, że podatek od towarów i usług nie jest przychodem.

Fiskus w swoich interpretacjach powołuje się z kolei na art. 2 pkt 11 ustawy o VAT, zapisano, iż podatek od wartości dodanej to każdy podatek nakładany w państwach członkowskich UE poza polskim podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z powyższym, jest to zupełnie inny podatek w rozumieniu przepisów i nie powinien być traktowany w identyczny sposób, jak polski VAT.

Zdaniem Sądu Administracyjnego, zarówno podatek od towarów i usług, jak i podatek od wartości dodanej są zasadniczo tym samym i ich rozróżnienie w ustawie o VAT ma jedynie charakter porządkujący. W związku z tym przedsiębiorca powinien mieć możliwość zaliczenia podatku opłaconego za granicą, jeśli nie przysługuje mu prawo do jego odliczenia, ani zwrotu.