2016-07-20

Czy płacenie składek ZUS jest zawsze obowiązkowe?

Prowadzenie działalności gospodarczej w bezpośredni sposób wiąże się z koniecznością regulowania zobowiązań na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zdarza się jednak, że przedsiębiorcy nie są świadomi tego, że odprowadzanie przez nich niektórych składek ZUS nie zawsze jest obowiązkowe. Istnieją bowiem pewne sytuacje, w których mają oni możliwość skorzystania z całkowitego, bądź częściowego zwolnienia z tej powinności.

Preferencyjne składki dla początkujących przedsiębiorców

Każdy przedsiębiorca podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu i społecznemu (wypadkowemu, emerytalnemu i rentowemu). Z możliwości płacenia niższych składek ZUS mogą skorzystać ci, którzy dopiero co rozpoczęli prowadzenie działalności. Częściowe zwolnienie dotyczy wyłącznie składki na ubezpieczenie społeczne, którą przedsiębiorca może odprowadzać w preferencyjnej wysokości przez pierwsze dwa lata od momentu założenia firmy. Podstawa wymiaru składek w tym przypadku wynosi 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Uprawnienie to przysługuje przedsiębiorcom, po złożeniu deklaracji, w której zaznaczą, że przez 60 ostatnich miesięcy nie prowadzili innej pozarolniczej działalności gospodarczej. Preferencyjne składki nie przysługują wspólnikom spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej i jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a także twórcom i artystom. Należy jednak pamiętać, że opłacanie najniższych składek wiąże się również z wypłatą niewielkich świadczeń. Warto o ty pomyśleć, podejmując decyzję o skorzystaniu z ulgi.

Zwolnienie ze składki zdrowotnej

Dla większości przedsiębiorców opłacanie składki zdrowotnej jest zawsze obowiązkowe. Jednakże, jak od każdej reguły i w tym przypadku istnieją pewne odstępstwa, takie jak w przypadku osób niepełnosprawnych, emerytów i rencistów. Niemniej jednak, aby zwolnienie z opłacania przez nich składki zdrowotnej było możliwe, osoby te muszą spełniać kilka warunków. Dodatkowe przychody uzyskiwane przez niepełnosprawnego z prowadzonej działalności nie mogą przekraczać w miesiącu 50-ciu procent kwoty najniższej emerytury, chyba że opłaca on podatek dochodowy w formie karty podatkowej. Podobnie jest w przypadku emerytów i rencistów. Oprócz kryteriów dla niepełnosprawnych, aby nie płacić składki zdrowotnej muszą oni spełnić dodatkowy warunek – pobierane przez nich świadczenie emerytalne bądź rentowe nie może być wyższe niż kwota minimalnego wynagrodzenia.

Wniosek o układ ratalny, bądź umorzenie należności

Może się zdarzyć, że w związku z problemami finansowymi, przedsiębiorca będzie zalegać z płatnościami wobec ZUS. Wtedy też może on wystąpić z wnioskiem o rozłożenie należności na raty, bądź odroczenie terminu płatności składek. Dzięki temu, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie prowadził ich egzekucji, bądź zawiesi wszczęte już postępowanie egzekucyjne. Co więcej, od nieuregulowanych należności w miejsce odsetek przedsiębiorca zapłaci jedynie opłatę prolongacyjną. Jednakże, należy pamiętać, że nie wszystkie składki podlegają uldze, bądź zwolnieniu, a jedynie te, które zostały określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13 października 1998 roku.