2016-06-30

Zasiłek opiekuńczy w działalności gospodarczej

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, zdrowotnemu i wypadkowemu. Odprowadzanie składki na ubezpieczenie chorobowe jest w ich przypadku dobrowolne. Zasiłek opiekuńczy przysługuje każdej osobie, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu. W związku z tym przedsiębiorcy, którzy decydują się na dobrowolne opłacanie składki chorobowej, mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego, na tych samych zasadach co osoby, podlegające ubezpieczeniu obowiązkowo.

Komu przysługuje prawo do zasiłku?

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje wszystkim osobom, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym – obowiązkowym, bądź dobrowolnym. Dlatego też, prowadząc pozarolniczą działalność gospodarczą i odprowadzając dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe, zarówno my, jak i nasi współpracownicy mają prawo do zasiłku. Przysługuje on w przypadku, gdy ubezpieczony nie może wykonywać pracy z powodu potrzeby sprawowania opieki nad: - dzieckiem do ukończenia przez nie 8. roku życia (w przypadku nagłego zamknięcia żłobka, szkoły, przedszkola do którego dziecko uczęszcza; w razie porodu lub choroby małżonka, który stale się opiekuje dzieckiem lub w przypadku jego pobytu w zakładzie opieki zdrowotnej) - chorym dzieckiem do ukończenia przez nie 14. roku życia - innym chorym członkiem rodziny (jeśli nikt inny nie jest w stanie zapewnić mu opieki). Zasiłek przysługuje bez okresu wyczekiwania, a maksymalny okres jego pobierania wynosi 60 dni. Czas ten należy się łącznie matce i ojcu dziecka, bez względu na ilość posiadanych pociech. Wyjątek stanowi dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który przysługuje ojcom i związany jest z pobytem matki ich dziecka w szpitalu po porodzie. Jeśli matka pobiera zasiłek macierzyński w wymiarze 8 tygodni po przyjściu na świat potomka, mężczyzna może otrzymać dodatkową zapomogę przez maksymalnie 56 dni.

Kiedy zasiłek nie przysługuje?

Należy pamiętać, że pomimo odprowadzania składki na ubezpieczenie chorobowe można stracić prawo do zasiłku opiekuńczego. Nie przysługuje on jeżeli potrzeba sprawowania opieki pojawiła się w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności, czy też przebywania w areszcie tymczasowym. Zasiłku nie dostaniemy także, w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej i związanej z tym przerwą w ubezpieczeniu chorobowym.

Potrzebne dokumenty

Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, opłacamy dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe i decydujemy się wnioskować o zasiłek opiekuńczy, musimy przygotować niezbędną dokumentację. Wraz z wnioskiem o zasiłek należy przedstawić oświadczenie przedsiębiorcy (w przypadku konieczności sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8) lub zaświadczenie lekarskie (w pozostałych przypadkach). Oprócz wymienionych dokumentów, należy złożyć także formularze ZUS-Z-3b oraz ZUS Z-15. Możliwość pomniejszenia składek ZUS na ubezpieczenie społeczne W okresie, za który osobie prowadzącej działalność gospodarczą przysługuje zasiłek opiekuńczy, nie ma konieczności płacenia składek na ubezpieczenie społeczne. Przedsiębiorcy mogą pomniejszyć wysokość odprowadzanych składek proporcjonalnie do ilości dni, za które przysługiwał im zasiłek.