2016-06-28

Jednoślad w firmie

Mówiąc o pojeździe firmowym, większość przedsiębiorców ma na myśli samochód. Jednakże, środkiem transportu wykorzystywanym w celu prowadzenia działalności gospodarczej może być również jednoślad. Co najlepiej wybrać na pojazd firmowy: motocykl, skuter, a może rower?

Jednoślad można wrzucić w koszty

Zarówno zwykły samochód osobowy, jak również każdy inny pojazd, czy to rower, motocykl, czy skuter, może być wykorzystywany przez właściciela, bądź pracowników firmy w celu prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z tym, nie ma przeszkód, aby pojazd ten wrzucić w koszty. Najważniejszą kwestią w tym przypadku jest właściwe udokumentowanie wydatków poniesionych na jednoślad, którego wykorzystywanie jest związane z prowadzoną działalnością. Jeśli wartość pojazdu nie przekracza 3,5 tys. złotych, jego zakup można zaliczyć bezpośrednio do kosztów, bądź też zdecydować się na amortyzację jednorazową. Z kolei, gdy cena jednośladu przekroczyła kwotę 3,5 tys. złotych, a przewidywany czas jego użytkowania jest dłuższy niż rok, bezwzględnie podlega on amortyzacji. Mali podatnicy mogą dokonać jej w wersji jednorazowej. Wyjątek w tym przypadku stanowi motocykl, traktowany na gruncie podatku dochodowego jako samochód osobowy. W związku z tym, przy jego zakupie nie możemy skorzystać z amortyzacji jednorazowej oferowanej w ramach pomocy de minimis. Co więcej, koszt uzyskania przychodów mogą stanowić również wydatki związane z eksploatacją jednośladu, takie jak: serwis, zakup części, czy ubezpieczenia. Jednakże, należy pamiętać, że do kosztów nie zaliczymy zakupu odzieży ochronnej, stanowiącej według fiskusa wydatek o charakterze osobistym.

Odliczenie VAT

W przypadku, gdy prowadzący działalność gospodarczą jest vatowcem, ma możliwość odliczenia podatku VAT od zakupu jednośladu oraz kosztów poniesionych na jego eksploatację. Jeśli chodzi o rower, przedsiębiorca ma możliwość odliczenia od niego zawsze 100 proc. VAT. W przypadku skutera jest podobnie –100 proc. podatku możemy odliczyć zarówno od zakupu pojazdu, kosztów jego eksploatacji oraz zakupionego paliwa. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku motocykla, traktowanego na gruncie prawa dochodowego jako samochód osobowy o masie nie przekraczającej 3,5 tony. Rodzi to pewne ograniczenia ze względu na możliwość odliczenia podatku. Jeśli motocykl będzie stanowił wyłącznie firmowy środek transportu, odliczymy od niego 100 proc. VAT. W tym celu, należy zgłosić go w urzędzie skarbowym, a także prowadzić kilometrówkę. Jednakże, w przypadku, gdy pojazd ten będzie użytkowany również prywatnie, będąc środkiem transportu o przeznaczeniu mieszanym, VAT od jego zakupu, kosztów eksploatacji oraz paliwa możemy odliczyć wyłącznie na poziomie 50 proc

Rower, skuter, czy motocykl?

Rozważając zakup jednośladu do firmy, często bierzemy pod uwagę jego opłacalność. Każdy z nich, bez względu na to czy jest to rower, skuter, czy motocykl możemy wrzucić w koszty. Decydującą kwestią może być w tym przypadku VAT . Podczas gdy, od zakupu i kosztów eksploatacyjnych roweru oraz skutera odliczymy 100 proc. podatku, może się okazać, że w przypadku motocykla będzie to jedynie 50 proc. Istotnym czynnikiem jest także kwestia paliwa. Podczas, gdy cykliści w ogóle nie musza przejmować się jego zakupem, a właściciele skutera odliczą zawsze 100 proc. VAT, całość podatku w przypadku paliwa do motocykla może być odliczona jedynie wtedy, gdy jest on pojazdem przeznaczonym całkowicie do celów firmowych. Warto wiedzieć, że zakup firmowego jednośladu wcale nie wyklucza posiadania w przedsiębiorstwie samochodu. W zależności od preferencji przedsiębiorcy, warunków pogodowych, czy też trasy, jaką ma do przebycia on lub jego pracownicy, można wybierać pomiędzy dowolnym środkiem transportu.