2016-06-14

Jednolity Plik Kontrolny już w lipcu

Od dnia 1 lipca 2016 roku wszystkie duże przedsiębiorstwa będą musiały udostępniać Urzędowi Skarbowemu szczegółowe dane finansowo-księgowe oraz handlowe w formie elektronicznej. Za niewdrożenie JPK i nieudostępnienie danych będzie groziła odpowiedzialność karno-skarbowa. Zobacz animację o JPK.

Jednolity Plik Kontrolny to nowy format, w jakim podatnicy prowadzący komputerowo księgi i dowody księgowe będą musieli przekazywać je organom kontroli podatkowej. Konieczność posługiwania się JPK będzie obowiązywać już od lipca tego roku. O czym należy pamiętać przed wejściem w życie tych zmian?

Kogo dotyczy JPK?

Obowiązkiem raportowania danych od 1 lipca 2016 r. w formacie JPK zostaną objęci tylko duzi przedsiębiorcy tj. tacy, którzy zatrudniają więcej niż 250 pracowników lub ich roczny obrót wynosi co najmniej 50 mln euro Ustawodawca przewidział okres przejściowy dla małych i średnich przedsiębiorców (w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej), którzy do końca czerwca 2018 będą mogli stosować się do tego rozporządzenia fakultatywnie. A 1 lipca 2018 r. obowiązkiem będzie objęty każdy przedsiębiorca prowadzący księgi przy użyciu programów komputerowych.

Obejrzyj animację o JPK przygotowaną przez ekspertów enova365:

Po co plik JPK?

W celu usprawnienia procesu kontroli oraz poprawy ściągalności podatków wprowadzono, ustawą z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r. poz. 1649), zmiany, które przewidują wprowadzenie od 1 lipca 2016 r. Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Jest to plik o uzgodnionej strukturze logicznej, w którym podatnik jest zobowiązany przekazywać, na żądanie organu podatkowego, księgi (w całości lub części) oraz dowody księgowe. Plik ten będzie przekazywany za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych. Proces wprowadzania wymogu Jednolitego Pliku Kontrolnego przebiegał będzie stopniowo, w pierwszej kolejności obowiązek ten dotyczyć będzie dużych podmiotów gospodarczych. Zgodnie z uzasadnieniem projektu zmian ordynacji „chodzi o to, aby można było w sposób automatyczny, przy wykorzystaniu odpowiednich algorytmów informatycznych, wyodrębnić niezbędne dane merytoryczne. Intencją projektowanych rozwiązań jest wprowadzenie do systemów księgowych nowej funkcjonalności, tj. możliwości edycji ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych w oparciu o powszechnie stosowany w komunikacji elektronicznej standard XML.” Nowe uregulowania będą miały zastosowanie w postępowaniu podatkowym, w kontroli podatkowej oraz w zakresie czynności sprawdzających, w tym w zakresie czynności sprawdzających u kontrahenta podatnika.