2016-05-04

Amortyzacja degresywna – co musisz o niej wiedzieć?

Amortyzacja degresywna, nazywana także metodą malejącego salda, jest jedną z najchętniej wybieranych przez przedsiębiorców. Po zakupie środka trwałego, którego wartość zaraz na początku gwałtownie spada, podjęcie decyzji o sposobie dokonywania odpisów amortyzacyjnych jest niezwykle istotne. Dzięki wyborze odpowiedniej metody amortyzacji mamy bowiem możliwość manipulowania kosztami uzyskania przychodów.

To czego można wrzucić w koszty podlega amortyzacji

W koszty działalności gospodarczej możemy wrzucić wszelkie wydatki na środki trwałe, które są nam niezbędne do prowadzenia firmy. Z kolei, amortyzacji podlegają te środki, które są wykorzystywane w przedsiębiorstwie ciągle i wielokrotnie przez więcej niż 1 rok, i których wartość jest wyższa niż 3,5 tys. złotych. Innymi słowy, amortyzacja jest procesem utraty wartości środków trwałych, związanej z ich stałym użytkowaniem. Co ważne, jeśli wartość danego środka nie przekracza 3,5 tys. złotych, możemy go zamortyzować jednorazowo, stopniowo, bądź też od razu wrzucić w koszty.

Amortyzacja degresywna

Istotą amortyzacji degresywnej jest fakt, iż zużycie danego środka trwałego następuje najszybciej w pierwszym okresie jego użytkowania. Oznacza to, że jego wartość spada zaraz na początku, znacznie bardziej niż ma to miejsce w późniejszych okresach. Stosując metodę degresywną, mamy możliwość szybszego zamortyzowania środka trwałego. Polega ona na corocznym zmniejszaniu podstawy odpisów amortyzacyjnych o sumę tych, które zostały dokonane w roku poprzednim. Otrzymaną kwotę należy pomnożyć przez stawkę amortyzacyjną, która została ustalona w wykazie. Możliwe jest jej podwyższenie za pomocą danego współczynnika, którego wartość nie może przekroczyć 2,0. Wysokość współczynnika stosowanego przy amortyzacji degresywnej jest znacznie wyższa niż w przypadku jej pozostałych metod. Dzięki temu, mamy możliwość nawet dwukrotnego skrócenia czasu dokonywania odpisów. Odpisów amortyzacyjnych możemy dokonywać w ratach co miesiąc lub co kwartał, a także wraz z końcem roku zastosować amortyzację jednorazową.

Kiedy stosować amortyzację degresywną?

Amortyzacja degresywna będzie miała zastosowanie w przypadku środków transportu (z wyłączeniem samochodów osobowych) oraz maszyn i urządzeń, które zaliczane są do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych. Przed przystąpieniem do amortyzacji metodą degresywną należy ustalić wartość początkową środka trwałego, do której przez pierwszy rok stosuje się stawkę amortyzacyjną podwyższoną za pomocą współczynnika. Za podstawę stawki rocznej uważa się wartość netto środka trwałego. W następnych latach, wartość początkowa amortyzacji ulega aktualizacji, co oznacza, że należy odjąć od niej sumę dokonanych do tej pory odpisów. Odpisy amortyzacyjne zmniejszają się do chwili spadku wartości raty odpisywanej w stosunku do raty, która została ustalona przy użyciu amortyzacji liniowej. Wtedy też, kolejnych odpisów dokonuje się za pomocą metody liniowej, nie obniżając podstawy i nie stosując już współczynnika podwyższającego stawkę amortyzacyjną. Należy pamiętać, że w czasie amortyzacji degresywnej nie możemy zmienić metody dokonywania odpisów amortyzacyjnych, ani wysokości zastosowanego przez nas współczynnika.