2016-04-18

Jak amortyzować program komputerowy?

Niemalże w każdym przedsiębiorstwie znajduje się komputer, a w nim zainstalowany odpowiedni program niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej. Firmowe oprogramowanie najczęściej jest kupowane w postaci licencji bądź praw autorskich. Możemy je nabyć osobno, jak również razem ze sprzętem. Kiedy i jak należy amortyzować program komputerowy?

Amortyzacja wartości niematerialnej i prawnej

Aby można było mówić o programie komputerowym jako o wartości niematerialnej i prawnej, powinien on spełniać kilka przesłanek. Po pierwsze, musi być zakupionym w celach firmowych i zdatnym do użytku programem użytkowym. Po drugie, jego zakup musi być związany z udzieleniem licencji lub przeniesieniem praw autorskich, a okres jego użytkowania przewiduje się na co najmniej rok.

Ustalenie wartości początkowej

Chcąc zamortyzować oprogramowanie komputerowe, należy najpierw ustalić jego wartość początkową. Stanowi ją cena nabycia, do której – oprócz kwoty należnej nabywcy – należy doliczyć także wszelkie inne wydatki związane z instalacją programu i jego uruchomieniem. Następnie kwotę tę pomniejsza się o podatek VAT, chyba że nie stanowi on podatku naliczonego bądź płatnikowi nie przysługuje możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o naliczony albo zwrot jego różnicy. W przypadku gdy cena oprogramowania to mniej niż 3,5 tys. zł, możemy go wrzucić w koszty uzyskania przychodu. Jednakże gdy przekracza ona tę kwotę, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. Taki program należy ująć w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w miesiącu, w którym został przekazany do użytkowania. Okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych rozpoczyna się od następnego miesiąca i nie może być krótszy niż rok. Należy pamiętać, że wartości niematerialne i prawne amortyzuje się metodą liniową i nie można zastosować w stosunku do nich amortyzacji jednorazowej. Jeśli chodzi o jej stawkę, to nie może wynosić ona więcej niż 50%.

Zakup oprogramowania systemowego razem z komputerem

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku zakupu oprogramowania systemowego, którego najczęściej dokonuje się wraz z komputerem, gdyż jest niezbędne do jego uruchomienia. W tej sytuacji powiększa ono wartość środka trwałego (komputera lub zespołu komputerowego) i nie stanowi osobnej wartości niematerialnej i prawnej, jak ma to miejsce w przypadku programu użytkowego. Amortyzacji w tym wypadku podlega zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie systemowe, traktowane łącznie jako jeden środek trwały. Może być za niego uznany wyłącznie taki zespół komputerowy, którego przewidywany okres użytkowania wynosi nie mniej niż rok.

Czego nie możemy wliczyć do amortyzacji?

Do wartości początkowej amortyzacji programu komputerowego nie można wliczyć kosztów szkoleń pracowników z jego obsługi. Mogą one stanowić wyłącznie koszt uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia. Na podstawę amortyzacji nie wpływają również wszelkie opłaty leasingowe oraz wydatki mające związek z prostą aktualizacją oprogramowania.