2016-04-11

Jak księgować usługi hostingowe?

Posiadanie własnej firmy wiąże się dziś często z wykonaniem dla niej strony internetowej. Aby strona mogła istnieć w sieci, niezbędne jest umieszczenie jej na serwerze. Na rynku istnieje obecnie wiele podmiotów świadczących usługi hostingowe, dających tym samym możliwość dotarcia z witryną do potencjalnych klientów. Jak księgować otrzymane od takich podmiotów faktury?

Księgowanie faktur za usługi hostingowe Otrzymaną fakturę za wynajem powierzchni na serwerze należy zapisać po stronie Wn na koncie 30 "Rozliczenie zakupu", na koncie 22 "Rozrachunki publicznoprawne" oraz po stronie Ma na koncie 21 "Rozrachunki z dostawcami" lub po stronie Ma na koncie 24 "Pozostałe rozrachunki". Kwota widoczna na fakturze powinna zostać uwzględniona po stronie Wn na koncie 40 "Koszty według rodzajów" (usługi obce) oraz po stronie Ma na koncie 30 "Rozliczenie zakupu".

Jako, że faktura za usługi hostingowe dotyczy pewnego okresu rozliczeniowego (miesiąca, kwartału, roku itp.) należy dodatkowo wydatek zakwalifikować do rozliczenia w czasie uwzględniając go po stronie Wn na koncie 64 "Rozliczenia międzyokresowe kosztów" oraz po stronie Ma na koncie 49 "Rozliczenie kosztów", a następnie zaliczyć w ciężar kosztów bieżącego okresu poprzez uwzględnienie po stronie Wn na odpowiednim koncie zespołu 5, a następnie po stronie Ma na koncie 64 "Rozliczenia międzyokresowe kosztów".

Podatek VAT w usługach hostingowych Wynajem powierzchni serwerowej i opieka administracyjna nad stroną należą do usług elektronicznych i mogą być realizowane zarówno przez firmy posiadające siedzibę na terytorium Polski, jak i poza jej granicami. W tym drugim przypadku zachodzi więc konieczność ustalenia miejsca świadczenia dla celów VAT.

Miejsce to, zgodnie z zasadą dotyczącą transakcji między przedsiębiorcami, jest lokalizacją, w której usługobiorca (zgodnie z art. 28b ust.1-3 ustawy o VAT) prowadzi działalność, mieszka, posiada swoją siedzibę lub stałe miejsce pobytu, co powoduje występowanie tzw. eksportu/importu usługi hostingowej. Aby zachować zgodność z przepisami, powinno to zostać ujęte w odpowiedni sposób w zapisach podatkowych.