2016-12-09

Ułatwienia dla prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Minister Rozwoju i Finansów wydał rozporządzenie, które przedłuża do końca 2019 r. obowiązujące obecnie zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów przyznanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Z kolei uchwalona przez Sejm ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej wprowadza zwiększenie od 1 stycznia 2017 r. zachęt w podatkach dochodowych do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej.

Rozporządzenie (Dz. U. poz. 1809) przedłuża obowiązywanie przepisów rozporządzenia z dnia 15 lutego 2016 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) otrzymanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przewiduje ono zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym:

  • świadczeń z tytułu specyficznych elementów wspierających zatrudnienie otrzymanych w ramach programów specjalnych przez osoby bezrobotne i poszukujące pracy,
  • jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej przyznanych absolwentom centrum integracji społecznej (CIS) oraz absolwentom klubów integracji społecznej (KIS),
  • ryczałtu na przejazdy na szkolenia oraz na zakwaterowanie otrzymanych w ramach bonu szkoleniowego, ryczałtu na koszty przejazdu do i z miejsca odbywania stażu otrzymanego w ramach bonu stażowego oraz świadczeń otrzymanych w ramach bonu na zasiedlenie,
  • świadczeń otrzymanych w ramach działań aktywizacyjnych, czyli działań mających na celu podjęcie i utrzymanie przez bezrobotnego odpowiedniej pracy lub działalności gospodarczej.

Zaniechanie będzie miało zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2019 r.

Ułatwienia dla prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Z kolei w Dzienniku Ustaw z 30 listopada 2016 r. w poz. 1933 opublikowana została ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej. Wśród rozwiązań, które ustawa ta wprowadza w życie, jest zwiększenie od 1 stycznia 2017 r. zachęt w podatkach dochodowych do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej.

Zmiany w tym obszarze dotyczą głównie mechanizmu ulgi, o której mowa w:

  • art. 26e-26g ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz
  • art. 18d i 18e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wprowadzone rozwiązania polegają na rozszerzeniu, o koszty związane z uzyskaniem patentu, listy kosztów uzyskania przychodów ponoszonych na działalność badawczo-rozwojową (tzw. koszty kwalifikowane) odliczanych od podstawy opodatkowania. Dotyczy to mikro-, małych i średnich przedsiębiorców (MŚP). Ponadto rozwiązania te polegają także na podwyższeniu kwoty maksymalnego odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych:

  • dla kosztów osobowych - z 30% do 50% dla wszystkich podatników,
  • dla pozostałych kosztów kwalifikowanych - z 20% do 50% w przypadku podatników będących MŚP oraz z 10% do 30% dla pozostałych podatników.

Z 3 do 6 lat wydłużono okres, w jakim podatnik może odliczyć niewykorzystaną – z powodu niskiego dochodu lub poniesienia straty – część przysługującego mu odliczenia kosztów kwalifikowanych. Wprowadzono też zwrot gotówkowy dla nowo powstających podatników, jeśli kwota podlegających odliczeniu kosztów kwalifikowanych przewyższa kwotę osiągniętego dochodu lub podatnik poniósł stratę.

Ponadto, na stałe wprowadzono do ustaw o podatkach dochodowych zasadę nieustalania przychodu i kosztów uzyskania przychodu z tytułu wniesienia przez podmiot komercjalizujący do spółki aportu w postaci komercjalizowanej wartości intelektualnej (np. patentu, prawa ochronnego na znak użytkowy, autorskiego prawa majątkowego do programu komputerowego).

Wiesława Moczydłowska