2016-12-16

Zmiany w przepisach 2017 w pigułce

Nowy rok to w prawodawstwie nowe regulacje prawne. W 2017 r. wielu zmian należy oczekiwać w zakresie poboru podatku VAT, które wynikają z nowelizacji ustawy o VAT. 2017 to również rewolucyjne zmiany w umowach cywilnoprawnych wprowadzające regulacje w zakresie poziomu wynagrodzenia, przysługujące za pracę na podstawie stosunku pracy a także nowe regulacje związane z rozliczaniem pracy w nocy.

Dla małych oraz średnich przedsiębiorstw istotną kwestią jest wprowadzenie obowiązku sprawozdawczego w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego. Małe firmy oraz firmy rozpoczynające swoją działalność mogą liczyć na preferencyjną stawkę opodatkowania CIT w wysokości 15%. Rewolucja szykuje się również w samorządach. Od 2017 r. jednostki samorządu terytorialnego razem z utworzonymi przez nie jednostkami organizacyjnymi będą musiały rozliczać się wspólnie w zakresie VAT.

W 2017 r. wielu zmian należy oczekiwać w zakresie poboru podatku VAT, które wynikają z nowelizacji ustawy o VAT. Rozwiązania, które zostały zaproponowane to pakiet regulacji uszczelniających pobór podatku oraz ograniczających nadużycia. Dla małych oraz średnich przedsiębiorstw istotną kwestią jest wprowadzenie obowiązku sprawozdawczego w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego. Małe firmy oraz firmy rozpoczynające swoją działalność mogą liczyć na preferencyjną stawkę opodatkowania CIT w wysokości 15%. Rewolucja szykuje się również w samorządach. Od 2017 r. jednostki samorządu terytorialnego razem z utworzonymi przez nie jednostkami organizacyjnymi będą musiały rozliczać się wspólnie w zakresie VAT – mówi Daniel Depa, z-ca dyrektora ds. produkcji i rozwoju systemu enova365.

Zapraszamy do pobrania przewodnika „Recepta na zmiany w przepisach 2017 – podsumowanie nowych regulacji prawnych w pigułce” przedstawiającego najważniejszych zmian w przepisach księgowych, handlowych i kadrowych. Omówiono w nim najważniejsze, nowe regulacje związane m.in. z nowelizacją ustawy o podatku VAT, centralizacją VAT, Jednolitym Plikiem Kontrolnym w sektorze MSP, czy zmiany w podatku CIT. Publikację przygotował zespół ekspertów firmy Soneta – producenta oprogramowania do księgowości i zarządzania enova365.