2016-11-30

Rejestracja na potrzeby VAT

Bez względu na formę prowadzenia działalności gospodarczej, każdy przedsiębiorca może zarejestrować się jako podatnik podatku od towarów i usług (VAT). Oprócz oczywistych zalet tego rozwiązania, trzeba także pamiętać o obowiązkach wynikających z rejestracji.

W myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnikami VAT mogą być osoby fizyczne, osoby prawne, jak również jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, samodzielnie wykonujące działalność gospodarczą, bez względu na jej cel lub rezultat.

Rejestracja

Rejestracja na potrzeby VAT możliwa jest wyłącznie za pomocą formularza VAT-R. Podatnicy są obowiązani złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w ustawie, w tym m.in. odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju. Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika jako „podatnika VAT czynnego”, a w przypadku podatników zwolnionych – jako „podatnika VAT zwolnionego”, i na wniosek podatnika potwierdza to zarejestrowanie.

Trzeba przy tym pamiętać, że z rejestracją na potrzeby VAT wiąże się także obowiązek zgłoszenia naczelnikowi urzędu skarbowego faktu zaprzestania wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, co stanowi podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT. Rejestracja przedsiębiorcy dla celów VAT jest bezpłatna.

Kiedy rejestracja jest obowiązkowa?

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje możliwość zwolnienia od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł (do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku). Konsekwencją zwolnienia jest konieczność monitorowania limitu sprzedaży, ponieważ przekroczenie wspomnianej kwoty granicznej rodzi obowiązek rejestracji jako podatnik VAT. Zgodnie z ustawą, jeżeli wartość sprzedaży zwolnionej od podatku przekroczy kwotę 150 000 zł, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę.

Zalety rejestracji

Przedsiębiorcy zarejestrowanemu jako podatnik VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Oznacza to, że suma kwot podatków wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług pomniejsza podatek powstały wskutek dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi. W praktyce zatem VAT płaci się wyłącznie od wartości dodanej, która stanowi różnicę pomiędzy przychodem ze sprzedaży (podatek należny) a poniesionymi kosztami (podatek naliczony).

Do zalet rejestracji jako podatnik podatku VAT należy również lepsza pozycja w relacjach z innymi przedsiębiorcami, co wynika z powyższego przywileju zarezerwowanego dla czynnych podatników VAT.