2016-11-28

Jakie są skutki wpłaty należnego podatku po terminie lub na nieodpowiednie konto?

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą ma obowiązek opłacania wyliczonych podatków w określonym terminie zawartym w przepisach prawa podatkowego. Zdarzyć się może jednak, że podatnik z bliżej nieokreślonych powodów dokona opłaty z opóźnieniem lub na nieodpowiednie konto. Czym to grozi?

Dzień dokonania zapłaty podatku i wpłata podatku po terminie

Aby mówić o opóźnieniach warto wiedzieć, jak w definicji wygląda termin płatności w przypadku podatków. Zgodnie z Ordynacją podatkową uważa się, że jest to dzień wpłacenia kwoty podatku w banku, na poczcie lub w kasie urzędu (w wypadku płatności gotówkowych), lub dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika (w wypadku wykonania przelewu z konta).

Opłacając podatek od towarów i usług (płatny do 25 dnia kolejnego miesiąca) wpłaty należy więc dokonać najpóźniej w dzień określony w przepisach. Każda późniejsza wpłata będzie traktowana jako opóźniona i obwarowana dodatkowymi odsetkami za zwłokę. Z tym, że konieczność opłacenia odsetek pojawia się dopiero, gdy ich wartość przekroczy trzykrotność wartości wysyłki listu poleconego, która wynosi obecnie 8,70 zł. Dlatego, jeśli wyliczone zaległości podatkowe są niższe niż podana powyżej kwota, nie musimy uwzględniać ich w czasie dokonywania płatności. Wyższe odsetki wymagają dodania ich kwoty do wartości wpłacanego na konto urzędu skarbowego podatku.

Wpłata podatku na niewłaściwe konto

Wykonując opłaty podatkowe warto dokładnie sprawdzić, czy posiadany przez nas numer rachunku jest odpowiedni. Numery kont do wpłat podawane są na stronach urzędów skarbowych. Co jednak zrobić, gdy okaże się, że przelew poszedł na nieodpowiednie konto?

W większości przypadków wystarczy telefoniczne lub pisemne poinformowanie o tym fakcie organu podatkowego, który samodzielnie przeksięguje wpłatę w docelowe miejsce.

Problem pojawia się w momencie, gdy należne środki wpłaciliśmy do niewłaściwego urzędu. O ile przekazanie odpowiedniemu organowi kwoty podatku (nawet na zły numer konta) traktowane jest jako zapłata należności, pomylenie nie tylko kont, ale również samych urzędów sprawia, że mimo wpłaty określonej sumy na naszym koncie wciąż pozostaje zaległość podatkowa.

W związku z tym należy jak najszybciej przesłać pocztą wniosek o przeksięgowanie wpłaty na odpowiednie konto. We wniosku powinny znaleźć się takie dane, jak imię i nazwisko (nazwa firmy) podatnika, adres jego siedziby, NIP, data dokonanej wpłaty, kwota i rodzaj podatku. Wniosek powinien zawierać również prawidłowe dane urzędu, do którego podatek miał trafić w pierwszej kolejności.