2016-11-18

Dodatkowe sankcje za nierzetelne rozliczanie faktur VAT

Projekt Ministerstwa Finansów w sprawie zmian w ustawie o podatku od towarów i usług z 22 września 2016 roku zakłada kilka modyfikacji przepisów podatkowych pozwalających organom kontrolnym na nakładanie dodatkowych sankcji na nierzetelnych podatników.

Za co grożą sankcje?

Nowy projekt ustawy o VAT przewiduje dodanie artykułu 110a, którego zapis przywołuje sytuacje, gdy przedsiębiorcy za nierzetelne rozliczanie się z fiskusem mogą grozić konkretne sankcje.

Do tych sytuacji należą:

  • zapisanie w złożonej deklaracji kwoty podatku niższej, niż kwota należna,
  • zapisanie w złożonej deklaracji wyższej kwoty różnicy lub zwrotu podatku, niż kwota należna,
  • zapisanie różnicy podatku do obniżenia w następnym okresie rozliczeniowym w kwocie wyższej, niż należna,
  • zapisanie zwrotu lub różnicy podatku do obniżenia w kolejnym okresie w sytuacji, gdy tak naprawdę podatnik - podlega obowiązkowi wpłaty należności do urzędu skarbowego,
  • niezłożenie deklaracji w wymaganym terminie i brak wpłaty należnego podatku.

Jakich sankcji można się spodziewać?

W związku z opisanymi powyżej sytuacjami, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej ma możliwość określenia odpowiedniej wartości kwot podatków podlegających wpłacie, zwrotowi lub obniżeniu podatku w kolejnych okresach. Ma również możliwość nałożenia na nierzetelnego podatnika dodatkowych zobowiązań w wysokości 30% kwoty stanowiącej różnicę między wartością zapisaną w deklaracji a stanem faktycznym.

Kiedy fiskus nie będzie stosował sankcji?

Sankcje nakładane na przedsiębiorców nie będą stosowane w jednym z trzech przypadków:

  • Gdy przed dniem kontroli podatkowej, podatnik samodzielnie dokona zmiany deklaracji i wpłaci do urzędu poprawną kwotę należnego podatku wraz z ustawowymi odsetkami.
  • Gdy błędy w wyliczeniach kwot w deklaracji wiążą się z popełnionymi błędami rachunkowymi lub nieujęciem w danym okresie rozliczeniowym należnych podatków, które zostały jednak ujęte we wcześniejszych lub późniejszych okresach rozliczeniowych.
  • W sytuacji, gdy podatnik za ten sam czyn ponosi odpowiedzialność za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe.

Zdaniem Ministerstwa Finansów sankcje zawarte w nowelizacji ustawy mają za zadanie być działaniem prewencyjnym, przekonującym podatników do rzetelnego i zgodnego z prawdą rozliczania swoich należności podatkowych. Planowaną datą wejścia w życie powyższych zmian jest 1 stycznia 2017 roku.