2016-10-07

Paragony online

Ministerstwo Rozwoju ma w planach wprowadzenie obowiązku wydawania tzw. paragonów online, czyli dokumentów, które w momencie wystawienia będą automatycznie przesyłane przez internet do Urzędu Skarbowego. Rodzi to konkretne problemy - nie wszystkie dostępne na rynku kasy fiskalne posiadają opcję połączenia z siecią, a co za tym idzie, wprowadzenie nowych przepisów zmusi wielu sprzedawców do ich wymiany.

Paragony online

Elektronicznie wystawiane i przesyłane paragony miałyby zacząć działać z początkiem 2018 roku, co wymusza na sprzedawcach wymianę starszych modeli kas na nowe wersje. Takie rozwiązanie, zdaniem autorów projektu, powiązane jest z wprowadzanym w tym samym czasie obowiązkiem przesyłania Jednolitych Plików Kontrolnych (JPK) do Urzędów Skarbowych, stanowiących zapisy wszystkich transakcji i wystawionych dokumentów sprzedaży z danego miesiąca. Pomysłodawcy wskazują, że podobne rozwiązania wprowadzone zostały już na Węgrzech i w Słowenii przynosząc wymierne korzyści i uszczelniając system podatkowy.

Zdanie handlowców

Projekt zmian w zakresie stosowania nowych kas fiskalnych nie podoba się sprzedawcom, którzy wyrażają swoje oburzenie nie tylko prywatnie, ale też poprzez przedstawicieli zrzeszających ich organizacji. Polska Izba Handlu uważa, że wprowadzenie obowiązku ich wymiany spowoduje, iż handlarze będą zmuszeni do poniesienia sporych kosztów związanych z zakupem i fiskalizacją nowych urządzeń, co odczują przede wszystkim niewielkie biznesy.

Jak rozwiązać problem wymiany kas?

Jako, że projekt Ministerstwa Rozwoju jest jeszcze na etapie formowania, możliwe jest wprowadzanie do niego istotnych zmian. Jedną z najważniejszych postulowanych przez przedstawicieli organizacji zrzeszających sprzedawców jest wydłużenie czasu niezbędnego do przygotowania się sklepów na nowe przepisy. Proponują oni np. aby konieczność wymiany kas fiskalnych na wersje łączące się z siecią następowała po wygaśnięciu homologacji aktualnie używanych urządzeń, zamiast w sztywnych ramach czasowych.

Podniesiona jest również kwestia ulg na zakup nowych kas, co byłoby znacznym ułatwieniem dla małych biznesów, gdzie koszt wyposażenia się w sprzęt o wartości ok. 2000 zł jest wydatkiem poważnie nadszarpującym budżet. Obecne przepisy dotyczą wyłącznie zakupu pierwszej kasy (gdzie można odliczyć nawet 90% - lecz nie więcej jak 700 zł - kosztów, zgodnie z art. 111 ust. 4 ustawy o VAT), lecz gdyby rozszerzyć je również o możliwość odliczenia części kosztów związanych z wymianą urządzenia, znacznie ułatwiłoby to życie drobnym przedsiębiorcom. Zwłaszcza, że wraz z wymianą kas i wejściem w życiu przepisów o paragonach online dojdą im również koszty związane z wykorzystaniem pakietów danych w transmisjach internetowych służących do natychmiastowego przekazywania danych fiskusowi.